Tělesný tuk

Tuk našeho těla je možné rozdělit na dva druhy a to základní a zásobní.
Základní tuk má především mechanické funkce. Tvoří obal ledvin, tukové těleso v podpažní jamce, kostní dřeni, mozku, svalech, a také tuk tvz. ženských tvarů. Základní tuk se redukuje až při významném zhubnutí, kdy byl již vyčerpán zásobní tuk. Obvyklé množství základního tuku je 3% u mužů a 11% u žen.
Zásobní tuk se ukládá v podkoží a v dutině břišní. Podíl zásobního tuku ovlivňují věk, pohlaví, výživa, tělesná sktivita apod. Má funkci tepelné izolace proti chladu.

Normální množství celkového tělesného tuku jsou 15-18% pro muže a 20-25% pro ženy.

Zásobní tuková tkáň u žen slouží jako zdroj energie pro těhotenství a kojení v případě nedostatečné výživy matky. Ukládání tuku probíhá u žen na všeobecně známá specifická místa (hýždě, stehna, lýtka, prsa).

S rozložením tukových rezerv souvisí i rizika komplikací obezity, jako je např. kornatění cév, cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak, ...

Rozlišujeme androidní (mužské) rozložení tuku (typ jablko). Tento typ je rizikovější a je provázen rozvojem cukrovky a aterosklerozy. Gynoidní (ženské) rozložení tuku (typ hruška) je více pod vlivem estrogenů, metabolické komplikace nejsou obvyklé a bývá hlavně kosmetickým problémem.